Artykuł1

Oto podstrona: 4


OSA Express to rodzina adapterów, która zapewnia bezpośrednie przyłączenie komputera typu mainframe do sieci. Klienci w lokalnych sieciach lokalnych (LAN) używają tej zintegrowanej funkcji sprzętowej do bezpośrednich połączeń. W sieciach ATM, Gigabit Ethernet (GbE), Fast Ethernet (FENET) i Token Ring (TR) LAN dostępne są funkcje OSA Express. Wszystkie te funkcje wykorzystują architekturę IBM Queued Direct I / O (QDIO), dla której ani słowa sterujące kanałem (CCW), ani przerwania nie są potrzebne, a zatem transmisja pakietów danych TCP / IP zostaje przyspieszona.

 Identyfikator ścieżki kanału (CHPID) dla OSA Express pomaga zidentyfikować go w konfiguracji sprzętowej we / wy. Podczas instalacji CHPID jest przypisywany do OSA. Podanie numeru urządzenia i adresu urządzenia dla każdego OSP Express CHPID jest obowiązkowe, a do tego używana jest Definicja konfiguracji sprzętu (HCD) lub Program konfiguracji we / wy (IOCP).

 Tylko obrazy zdefiniowane w konfiguracji sprzętowego systemu we / wy mogą współużytkować ścieżkę kanału OSA na port. Dzięki temu dostęp do portu sieciowego w OSA może być współużytkowany przez tyle obrazów, ile jest dozwolone w systemie. Gdy OSP CHPID wykryje miejsce docelowe pakietu znajdujące się na obrazie, który jest również podłączony do tego samego OSP CHPID, pakiet jest po prostu kierowany do miejsca docelowego. Zjawisko to nazywa się komunikacją „obraz do obrazu”.

 Obsługiwane typy CHPID to:

 • Typ OSD CHPID (tryb QDIO)

 QDIO to protokół sygnalizacyjny, który minimalizuje przerwy we / wy. Po aktywacji kolejek danych QDIO inicjowana jest ciągła i bezpośrednia wymiana danych między OSA-Express a systemem operacyjnym hosta i pozostaje ona aktywna bez potrzeby wykonywania dodatkowych instrukcji w celu uruchomienia podkanału.

 • Typ OSE CHPID (tryb inny niż QDIO)

 Tryb TCP / IP Passthru  W tym trybie dane są przesyłane między programem IP hosta, który ma definicję OSA, a klientami w sieciach Ethernet LAN i Token Ring LAN.

 Tryb SNA

 W trybie SNA OSA jest traktowany przez VTAM jako zewnętrzny adapter komunikacyjny (XCA) i funkcja SNA w systemie Z / OS. XCA może korzystać z przełączanych lub nieprzełączanych linii komunikacyjnych.

 • Typ OSN CHPID (OSA NCP)

 Połączenie między protokołem Channel Data Link Control (CDLC) a architekturą QDIO po stronie Linux jest głównym celem OSA dla programu kontroli sieci (OSA NCP). Architektura QDIO obsługuje Communications Controller for Linux (CCL). Osiąga się to za pomocą OSA-Express2 i wyższych.

 Typ CHNID OSN nie obsługuje żadnych dodatkowych funkcji sieciowych.

 • Typ OSX CHPID (OSA zBX System z Blade Center Extension)

 Funkcja OSA-Express3 lub OSA-Express4S 10 Gigabit, skonfigurowana jako funkcja OSX, zapewnia łączność między Z196 lub wyższą a Intraensemble Data Network (IEDN) dla obciążeń aplikacji.

 • Typ OSM CHPID (sieć zarządzania intranodami OSA)

 OSA-Express3 lub OSA-Express4S 1000Base-T Ethernet, skonfigurowany jako funkcja OSM, zapewnia łączność między Z196 lub wyższą a Intranode Management Network (INMN) dla funkcji związanych z zarządzaniem.

 Kilka powszechnie dostępnych funkcji OSA-Express to:

 • OSA-Express Gigabit Ethernet LX  • OSA-Express Gigabit Ethernet SX  • OSA-Express 1000Base-T Ethernet  • OSA-Express Fast Ethernet i  • Token Ring OSA-Express